Każdy z nas niejednokrotnie spotkał się pewnie ze stwierdzeniem, że podjadanie między posiłkami jest niezdrowe. Faktycznie, spożywanie chipsów, słonych orzeszków i słodkich batoników w dużych ilościach to idealny przepis na gromadzenie nadprogramowych kilogramów. Wciąż jednak istnieje coś takiego jak zdrowe przekąski na diecie, które warto zjadać w ramach drugiego śniadania lub podwieczorku. Dzięki nim nasz organizm zyskuje niezbędne składniki odżywcze, a my możemy zaspokoić uczucie sytości. Po jakie zdrowe przekąski warto sięgać i jak je przygotowywać? Oto nasze wskazówki!
Czym są przekąski i jak odróżnić zdrowe przekąski od tych niezdrowych?
Przekąska to mały posiłek, który spożywany jest między głównymi posiłkami. Jak wynika z badań, aż 90% Polaków przyznaje się do tego, że regularnie zjada przekąski pomiędzy posiłkami. Niestety, w większości przypadków są to pokarmy o wysokiej gęstości energetycznej, a także o dużej zawartości tłuszczów i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Przykładem tego są słone przekąski, jak np. chipsy, paluszki i popcorn, drożdżówki, ciasta, babeczki, batony oraz ciastka.
Do wyboru mamy jednak również naturalne, zdrowe przekąski – zarówno te słone, jak i słodkie, które z powodzeniem zastępują chipsy i batoniki. Takie przekąski dostarczają organizmowi cennych witamin, minerałów i innych związków bioaktywnych, a także mają niską wartość energetyczną, w związku z czym powinny znajdować się w zasięgu ręki osób, które realizują plany diet odchudzających. Ich przygotowanie wymaga od nas chęci i poświęcenia czasu, jednak walory odżywcze takich przekąsek zdecydowanie to rekompensują. Osoby, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie zdrowych przekąsek, mogą skorzystać z usług cateringu dietetycznego, gdzie każdego dnia otrzymują zdrowe, optymalnie zbilansowane i różnorodne posiłki.
Zdrowe przekąski na diecie – zalety ich stosowania
Korzyści wynikających ze spożywania zdrowych przekąsek jest wiele. Ze względu na fakt, że są one niezwykle wartościowe dla naszego organizmu, mogą:
- wesprzeć nasze działania w dbaniu o linię;
- pomóc w pozbyciu się uczucia głodu pomiędzy posiłkami;
- dodać nam energii podczas wykonywania codziennych czynności;
- poprawić nasze samopoczucie;
- stać się wartościowym posiłkiem spożywanym w trakcie pracy lub nauki.
Jakie zdrowe przekąski przygotować?
Lista szybkich i zdrowych przekąsek, których przygotowanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu, jest naprawdę długa. Jakie artykuły powinny zatem znaleźć się w naszej kuchni, by móc wyczarować w nich pyszne fit przekąski? Zdecydowanie najważniejsze pod tym względem są warzywa, które stanowią kluczowy element każdej zdrowej, zbilansowanej diety. Warzywa są cennym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika – zwłaszcza te spożywane na surowo. W roli przekąski świetnie sprawdzają się m.in. marchew, seler naciowy, jarmuż, szpinak, ogórki, rzodkiewka oraz sałata.
Inne pomysły na zdrowe przekąski to:
- nasiona roślin strączkowych, np. ciecierzyca, soczewica, fasola wykorzystane w potrawach;
- owoce – zarówno te świeże, jak i suszone, chociaż te drugie są bardzo kaloryczne, więc należy uważać, by nie przesadzić z ich spożywaniem;
- pestki, orzechy, migdały oraz nasiona;
- domowe batony na bazie zblendowanych orzechów nasion i owoców suszonych;
- domowe lody na bazie mrożonych owoców.
Zdrowe przekąski – przepisy
Twoją ulubioną przekąską są chipsy, które stanowią obowiązkowy element każdej imprezy? Te sklepowe możesz śmiało zastąpić ich domową wersją, przygotowaną na bazie takich warzyw jak np. ziemniak, marchew, burak, batat oraz korzeń pietruszki. Jak to zrobić? Jest na to prosty przepis.
Składniki:
- 500 g ulubionych warzyw (np. marchew, burak, jarmuż, ziemniak, korzeń pietruszki);
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- szczypta soli;
- słodka i ostra papryka.
Warzywa obierz i pokrój w cienkie plastry, a następnie wymieszaj z oliwą z oliwek oraz przyprawami. Całość rozłóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze 150°C przez 40 minut, a następnie przez 20 minut w temperaturze 170°C, aż warzywa będą chrupiące.