Burak, jaki jest każdy widzi 😉 Ale, czy wiesz, że to prawdziwy super food? Jest pełen cennych składników, więc warto włączać go do codziennego jadłospisu jak najczęściej, jako składnik racjonalnej i zbilansowanej diety.
Buraka możemy cenić za wiele jego właściwości. Jednak najważniejsze wynikają z wysokiej w nim zawartości poniższych witamin i minerałów:
💚 wapń – o dużym znaczeniu dla utrzymania mocnych kości i zębów
💚 potas – na regulację ciśnienia krwi
💚 żelazo – ważny środek krwiotwórczy
💚 bor – niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i śledziony
💚 lit – kojący nerwy
💚 cez – o działaniu przeciwnowotworowym
💚 witamina C – wzmacniająca odporność
💚 witamina A, B1, beta-karoten – o pozytywnym wpływie na wzrok oraz wygląd skóry, włosów i paznokci.
Barwnik, któremu buraki zawdzięczają swój intensywny kolor – BETANINA (in.czerwień buraczana) – pomaga eliminować substancje rakotwórcze z wątroby. Jest też świetnym przeciwutleniaczem, który chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. A to właśnie wolne rodniki uszkadzają DNA i w ten sposób przyczyniają się do powstawania nowotworów.
Trzeba jednak pamiętać, że betanina jest wrażliwa na światło i podgrzewanie. Dlatego gotowane buraki lepiej spożywać w zupach (cenne substancje pozostają w wywarze) lub po prostu je piec. A już najlepiej pić sok z surowych buraków. To bogactwo witamin i soli mineralnych, działa jak napój energetyczny.
Buraki mają działanie zasadotwórcze. Doskonale sprawdzą się przy łagodzeniu objawów zgagi i nadkwasoty (często pojawiającej się po spożyciu tłustych, mięsnych i słodkich potraw).
I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość – burak ma zaledwie 38 kcal w 100 g. Idealnie dla osób stosujących dietę redukcyjną. Uważać jednak powinny na niego osoby z cukrzycą lub zaburzeniami gospodarki węglowodanowej ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG=64).
Chcesz wiedzieć, czy w bieżącym tygodniu mamy jakieś dania z burakiem? Sprawdź nasze Menu tutaj