Dieta fleksitariańska – co to? Jadłospis, przepisy i efekty diety

Fleksitarianizm to pojęcie, które na pierwszy rzut oka brzmi bardzo egzotycznie i nie kojarzy się zupełnie z niczym. Okazuje się jednak, że chcąc uratować ludzkość i całą naszą planetę przed zagładą, do 2050 roku aż ¾ populacji będzie musiało zostać fleksitarianami. Czym w takim razie jest dieta fleksitariańska i na czym polega? Jakie efekty daje ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego i z jakich przepisów dla diety fleksitariańskiej możesz skorzystać?

Dieta fleksitariańska – co to jest?

Dieta fleksitariańska przez wielu określana jest mianem „elastycznego wegetarianizmu” („flexible”, czyli elastyczny i „vegetarian”, czyli wegetarianizm). Jest to schemat żywienia, który polega na zwiększeniu udziału produktów roślinnych w codziennym jadłospisie, a zarazem mocnym ograniczeniu spożycia produktów zwierzęcych, takich jak mięso, ryby oraz nabiał. Co ważne, możemy rozróżnić kilka odmian diety fleksitariańskiej, a mianowicie:

  • semiwegetarianizm, czyli całkowita rezygnacja ze spożycia czerwonego mięsa i okazjonalne spożywanie mięsa białego;
  • pollotarianizm, czyli spożywanie wyłącznie mięsa drobiowego;
  • peskatarianizm, czyli wykluczenie mięsa, ale uwzględnianie w jadłospisie ryb i owoców morza.

W Rukola Catering jako wariant fleksitariański proponujemy Ci dietę wegetariańską+ryby, dzięki któremu wyeliminujesz ze swojego menu mięso oraz jego przetwory, jednak nadal będziesz spożywać jaja, nabiał oraz ryby. Alternatywą dla niej jest dieta elastyczna (wybór menu), w której to Ty decydujesz, co ma pojawić się na Twoim talerzu.


Główne założenia diety fleksitariańskiej

Przejście na dietę fleksitariańską wiąże się z koniecznością kierowania się kilkoma ważnymi zasadami, dzięki którym taki sposób żywienia będzie bezpieczny dla naszego zdrowia. Najważniejsze kwestie to:

  • pokrycie całodziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, w tym białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne;
  • zastąpienie białka zwierzęcego białkiem roślinnym pochodzącym z nasion roślin strączkowych;
  • dostarczanie wraz z dietą zdrowych źródeł węglowodanów, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa;
  • wzbogacanie potraw o zdrowe tłuszcze zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak np. oliwa z oliwek;
  • spożywanie zdrowych, nieprzetworzonych produktów spożywczych;
  • okazjonalne spożycie mięsa i jego przetworów.

Dieta fleksitariańska – efekty

Dieta fleksitariańska korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, a także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, jak np. choroby serca, cukrzyca typu 2, otyłość czy też choroby nowotworowe. Często zdarza się tak, że przejście na dietę fleksitariańską pozwala na obniżenie masy ciała, co ma związek z ograniczeniem spożywania tłuszczów nasyconych.

Dieta fleksitariańska – przykładowy jadłospis w Rukola Catering

W codziennym menu w diecie fleksitariańskiej powinny znaleźć się produkty będące źródłem białka, zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów. Przykładowy jadłospis takiej diety, który możemy zaproponować Ci w Rukola Catering, znajdziesz poniżej:

  • śniadanie: pieczeń z soczewicy z sosem chrzanowym, burakiem i ogórkiem kiszonym;
  • drugie śniadanie: sałatka camembert z winogronami i sosem malinowym;
  • obiad: placki z cukinii w sosie dyniowym z komosą ryżową;
  • podwieczorek: koktajl z pietruszką i jabłkiem;
  • kolacja: pstrąg po toskańsku z gnocchi i oliwkami.