Czasem masz wrażenie, że zamieniasz się w gąbkę? Codziennie budzisz się z uczuciem opuchnięcia, obrzękami, a może zaskoczył Cię nagły wzrost wagi? Wszystkie te objawy mogą wskazywać na gromadzenie się wody w organizmie. Zatrzymywanie wody w organizmie jest powszechnym zjawiskiem. Sprawdź, dlaczego organizm gromadzi wodę oraz jakie są tego objawy?
Gromadzenie wody, choć jest dość powszechnym zjawiskiem, może wprawiać w zakłopotanie. Opuchnięta twarz, problem z założeniem ulubionych butów, lub ulubionego pierścionka – to tylko niektóre z objawów świadczących o tym, że Twój organizm może zatrzymywać wodę.
Gromadzenie wody polega na zatrzymywaniu płynów przez organizm, co prowadzi do obrzęków i uczucia opuchnięcia. Co ciekawe, ludzkie ciało składa się głównie z wody, a utrzymanie odpowiedniego bilansu płynów jest kluczowe nie tylko dla zdrowia, ale też dobrego samopoczucia. Jednak niektóre czynniki sprawiają, że dochodzi do zaburzeń tego procesu.
Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie:
Czujesz, że dieta, którą stosujesz, nie sprzyja Twojemu zdrowiu? Jadasz za dużo soli lub potraw przetworzonych? Zadbaj o swój jadłospis przy wsparciu kateringu pudełkowego. Możesz jeść pysznie i zdrowo, jednocześnie nie marnując czasu na gotowanie. W Cateringu Dietetycznym Rukola znajdziesz wiele rodzajów diet:
Objawów związanych z zatrzymywaniem wody może być wiele. Najczęstszymi są:
Zatrzymywanie wody w organizmie może być uciążliwe, ale istnieją sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Regularne spożywanie wody, ograniczenie spożycia soli i przetworzonych produktów, oraz regularna aktywność fizyczna mogą pomóc Ci w utrzymaniu prawidłowego bilansu płynów w organizmie. W przypadku nasilonych objawów możesz też skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci odnaleźć przyczynę lub zaproponować odpowiednie leczenie.
Cykl menstruacyjny jest procesem, który wpływa nie tylko na ciało, ale też samopoczucie. Dlatego w czasie ostatniej fazy cyklu możesz zauważyć obrzęki w obrębie twarzy, kończyn lub brzucha. Dodatkowo może nasilać je stres, niewłaściwa dieta, zbyt mała podaż wody. Dlatego przed miesiączką postaw na relaks, zatrzymaj się i wsłuchaj w potrzeby swojego ciała. Jedz zdrowo i włącz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność.
Zdrowa i odżywcza dieta w połączeniu z dobrym nawodnieniem i ruchem mogą pomóc Ci łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, które występuje u wielu kobiet. Co ciekawe, jeśli PMS-owi towarzyszą obrzęki, zazwyczaj ustępują one wraz z nadejściem miesiączki. Jednak, jeśli zatrzymywanie wody jest dla Ciebie szczególnie dokuczliwe lub nie ustępuje po nadejściu miesiączki, zrób kompleksowe badania i porozmawiaj o swoim problemie z lekarzem.