Budzisz się rano i już czujesz, że brak Ci energii, by wstać z łóżka? Masz wrażenie, że codzienne obowiązki i praca Cię przerastają, a wieczorem nie jesteś w stanie spokojnie zasnąć? To idealny moment na to, byś poznał właściwości ashwagandhy – wyjątkowej rośliny, która od setek tysięcy lat jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Co daje ashwagandha i jak ją stosować, by odzyskać witalność i życiową energię?
Ashwagandha – co to takiego?
Ashwagandha, znana również jako żeń-szeń indyjski, zaliczana jest do roślinnych adaptogennych, które mają za zadanie zmniejszyć zaburzenia naszego organizmu spowodowane stresem, wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego, a także zapobiec uczuciu przewlekłego zmęczenia.
Ashwagandha występuje głównie na terenach Indii, gdzie jest powszechnie uprawiana i stosowana, jak również na obszarze Iranu, Afganistanu i Pakistanu. Przyjmuje ona postać niedużego krzewu o wysokości do 150 cm, którego kwiaty (żółte lub jasnozielone) wydają czerwone owoce wyglądające jak jagody. Owoce i korzeń ashwagandhy stanowią główny surowiec wykorzystywany później w medycynie alternatywnej.
Działanie ashwagandhy na organizm
Istnieje szereg badań potwierdzających prozdrowotne właściwości ashwagandhy, co ma związek przede wszystkim z jej działaniem adaptogennym. Okazuje się, że za sprawą dużej zawartości witanolidów i glikowitanolidów (substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwnowotworowym) ashwagandha:
- wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych, jak np. Alzheimera;
- wspiera regulację metabolizmu, co jest ważne m.in. w przypadku osób na diecie antyzapalnej i diecie z niskim IG;
- usprawnia pracę układu nerwowego (poprawia koncentrację i ułatwia zapamiętywanie);
- hamuje rozwój chorób nowotworowych, np. raka piersi lub jelita grubego;
- zwiększa odporność organizmu i pomaga w walce z infekcjami;
- chroni wątrobę i spowalnia procesy starzenia się organizmu;
- poprawia jakość snu;
- buduje kondycję osób poddających swój organizm wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu i stosujących specjalną dietę dla sportowców;
- obniża poziom „złego cholesterolu”.
Suplementy diety na bazie żeń-szenia indyjskiego są zatem polecane głównie dla sportowców, diabetyków i osób, które na co dzień pracują umysłowo.
Jak stosować ashwagandhę – rano czy na noc?
Ashwaganda dostępna jest w tech wersjach – jako suplementy w tabletkach, w proszku i w kroplach. Ze względu na fakt, że preparaty te mają właściwości wyciszające organizm i ułatwiające zasypianie, zaleca się, by przyjmować je wieczorem. Najlepiej robić to po kolacji, około godziny przed pójściem spać, kiedy organizm powoli przechodzi w fazę odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że osoby, które chcą lepiej skupić się na pracy i poprawić swoją koncentrację, powinny stosować ashwagandhę rano. Dobrze sprawdzi się również przed lub po wysiłku fizycznym.
Kiedy zaczyna działać ashwagandha? Dobra informacja jest taka, że na pierwsze efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ suplement ten działa już w ciągu kilkunastu minut od spożycia. Widać to m.in. poprzez poprawę jakości snu, regenerację organizmu oraz jego wyciszenie.
Ashwagandha – dawkowanie
Rekomendowana dawka ashwagandhy zależy przede wszystkim od formy przyjmowanego suplementu. Warto w tej kwestii zawsze stosować się do zaleceń producenta, które powinny być umieszczone na etykiecie produktu. Przyjmuje się jednak, że zalecana dzienna dawka korzenia ashwagandhy wynosi około 400-600 mg.
Ashwagandha – przeciwwskazania
Niestety, suplementacja korzeniem ashwagandhy nie jest zalecana w przypadku następujących grup osób:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią;
- małe dzieci;
- chorzy na padaczkę i osoby przyjmujące leki wyciszające lub usypiające;
- osoby z nadwrażliwością na składniki aktywne ashwagandhy.