Sen dobry na odchudzanie

Zachowanie higieny życia w wielu aspektach naszego codziennego funkcjonowania jest ważne w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Bardzo często sama kaloryczność posiłków jest mniej ważna niż np. regeneracja.

Czy wiesz, że dobry sen ma bardzo duży wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała? Dlaczego? Ponieważ jest to czas dla naszej skomplikowanej maszyny, jakim jest nasz organizm, aby przycisnąć przycisk „off” i poukładać ten cały bałagan, który narobił się podczas dnia.

ŚPIJ DOBRZE I CHUDNIJ

Niektórzy zapytają: „Czy to żart?” Przecież wiadomo, że żeby chudnąć trzeba się ruszać. Tak, to prawda, jednak dla zachowania prawidłowej masy ciała odpowiedni odpoczynek jest równie ważny, jak regularna aktywność fizyczna.

REGENERACJA

Dlaczego sen jest tak istotny? Dlatego, że podczas snu następuje regeneracja komórek, odbudowa receptorów, porządkowanie bodźców odebranych przez cały dzień. Bez regeneracji nie wykonasz takiego wysiłku, do jakiego Twój organizm jest zdolny po odpowiednim wypoczynku. Pojawia się złe samopoczucie, rozdrażnienie, kiepska kondycja psychiczna. To wszystko może powodować sięganie po słodycze czy inne niezdrowe przekąski. Trudniej Ci też będzie wytrwać w diecie.

HORMONY A MASA CIAŁA

Regeneracja organizmu to jedno, ale do tego dochodzą jeszcze hormony.

Na początek melatonina  i kortyzol. Melatonina to hormon snu, który pomaga Ci zasnąć i wydziela się przez całą noc. Kortyzol natomiast pomaga się obudzić. Nazywany jest hormonem stresu, ponieważ wydziela się również w sytuacji stresu dla organizmu. Podczas gdy jego stężenie wzrasta, zwiększa się m.in. poziom glukozy we krwi. Na dłuższą metę może to prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej i zmniejszenia tkanki mięśniowej.  A jaki ma to związek ze snem? Otóż  niewystarczająca ilość snu jest po prostu stresująca dla naszego organizmu i tutaj z „pomocą” przychodzi mu właśnie kortyzol . Ciąg dalszy historii już znasz 😉

Dodatkowo, gdy śpisz za mało, w Twoim organizmie zmniejsza się wydzielanie leptyny, a rośnie  poziom greliny. Leptyna hamuje apetyt, podczas gdy grelina pobudza ośrodek łaknienia w mózgu.  Zależność jest prosta – im mniej leptyny, a więcej greliny, tym Twój apetyt jest większy. Skutkiem tego jest przyjmowanie przez przez Ciebie większej ilości jedzenia.

Wniosek jest prosty – hormony odgrywają znaczącą rolę w regulacji masy ciała, a każde zaburzenie niekorzystnie na nią wpływa. Dlatego tak ważne jest, żeby spać wystarczająco dużo i dobrze. A jak to zrobić? Przede wszystkim wyeliminować czynniki, które przeszkadzają nam w dobrym śnie.

JAK DBAĆ O DOBRY SEN

Przede wszystkim zastanów się, czy nie popełniasz poniższych błędów, które najczęściej zaburzają sen.

1.            Rozregulowany rytm dobowy – nasz organizm funkcjonuje w cyklu 24 godzinnym i potrzebuje regularnych pór odpoczynku oraz pracy.

2.            Stres – długotrwały stres wpływa na podwyższenie poziomu kortyzolu. Zbyt dużo kortyzolu powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi i w dłuższej perspektywie również przyrost tkanki tłuszczowej.

3.            Za dużo światła wieczorem i w nocy – przede wszystkim chodzi o światło niebieskie. Hamuje ono wydzielanie melatoniny, co utrudnia zasypianie. A że światło to odbieramy nie tylko oczami, ale także przez skórę, działa ono na nas również w trakcie snu. Dlatego zbyt duża ilość nawet małych źródeł światła (np. lampki LED od ładowarek i innych urządzeń w trybie „stand by”) mogą zaburzać Twój sen.

4.            Za wysoka temperatura w sypialni – idealna temperatura do snu to 15-19 st. Powyżej 21 st. pojawiają się zaburzenia w wytwarzaniu melatoniny oraz zwiększone wydzielanie kortyzolu.

Pamiętaj więc – żeby chudnąć, trzeba spać. W sumie to takie proste 🙂