Serce jest jedną z głównych składowych zdrowia. Choroby związane z układem krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Brzmi przerażająco? Wysokie ciśnienie, cholesterol, zła dieta, intensywny tryb życia – nie sprzyjają dobrej kondycji wszystkich organów, w tym serca. Co więcej, leki najczęściej jedynie maskują problem. Dlatego nie baw się w maskaradę, zmień swoje nawyki i ciesz się zdrowiem oraz dłuższym życiem!
Dieta na serce – co możesz jeść, aby cieszyć się zdrowiem?
Czy dieta wpływa na zdrowie układu krążenia? Zdecydowanie tak! Aktywnością fizyczną i dietą możesz zdziałać wiele dobrego dla swojego serca. Sprawdź, co możesz jeść, aby wspierać swoje zdrowie:
- Tłuste ryby morskie: to prawdziwe bogactwo kwasów tłuszczowych Omega-3 , które można śmiało nazwać tarczą chroniącą serce. Postaw na ryby przyrządzone na grillu lub parze. Panierka i głęboki olej z pewnością nie pomagają układowi krążenia.
- Oliwę z oliwek: zamień nasycone kwasy tłuszczowe ich zdrowszą wersją. Oliwa z oliwek to prawdziwa królowa wśród zdrowych tłuszczów. Dodawaj ją do potraw, jeśli chcesz zredukować wysoki cholesterol LDL, uniknąć miażdżycy i cukrzycy typu 2.
- Owoce, w których królują flawonoidy: wysokie ciśnienie spędza Ci sen z powiek? Truskawki, borówki, maliny to jedne z owoców, które mogą pochwalić się dużą zawartością flawonoidów, czyli związków, które pomagają obniżyć ciśnienie. Dorzuć garść sezonowych owoców do jogurtu naturalnego i ciesz się zdrowiem.
- Gorzką czekoladę: w przeciwieństwie do swoich słodkich odpowiedników, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao (powyżej 70%) pozytywnie wpływa na układ krążenia, a to wszystko za sprawą przeciwutleniaczy.
Dieta na serce czego unikać – co przeszkadza Twojemu sercu?
Serce to maszyna odpowiedziana za cały organizm. Możesz wspierać ten organ zdrowym trybem życia lub przeszkadzać mu w prawidłowej pracy. Jakie nawyki ingerują w sprawie działający układ krążenia?
- Palenie tytoniu i alkohol: to czynniki negatywnie wpływające na serce. Nawet okazyjne stosowanie używek nie jest obojętne dla zdrowia.
- Siedzący tryb życia: siedząca praca, po której czeka Cię siedzący odpoczynek to prawdziwa zmora dla serca. WHO rekomenduje od 150 do 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu. Nie musisz od razu biec w kierunku siłowni (choć możesz). Sprawdzi się również spacer, joga, basen. Znajdź aktywność, która przyniesie Ci mnóstwo przyjemności.
- Czerwone mięso: nie musisz od razu przechodzić na fleksitarianizm. Wystarczy, że czerwone mięso zastąpisz w miarę możliwości np. gotowaną piersią z kurczaka.
- Nadmierne spożywanie cukru: czekoladki, cukierki, żelki. Przetworzone słodkie przekąski nie tylko zwiększają ryzyko cukrzycy, ale też negatywnie wpływają na serce. Ogranicz ich spożywanie do minimum, w domowych wypiekach możesz stosować zdrowsze alternatywy dla klasycznego białego cukru (ksylitol, erytrytol).
- Dieta pełna przetworzonej żywności: im bardziej Twoja dieta obfituje w przetworzone dania i przekąski, tym bardziej obciąża serce.
Dieta na serce jadłospis
Zbilansowana dieta jest zbawienna dla zdrowia nie tylko serca, ale też całego organizmu. Zastanawiasz się, jak skonstruować jadłospis, aby cieszyć się wigorem? Jedz różnorodne oraz zbilansowane posiłki i ciesz się ich smakiem, oraz zdrowiem.
Jeśli cierpisz na poważne schorzenia, towarzyszy Ci nierównowaga hormonalna, lub po prostu chcesz nauczyć się zdrowiej kuchni, odwiedź dietetyka. Otrzymasz dokładny pomiar masy ciała, wskazówki i jadłospis.
Dieta na zdrowe serce — pudełka, które niosą zdrowie
Gotowanie nie sprawia Ci przyjemności? Postaw na katering pudełkowy. Zbilansowane i zdrowe posiłki to prawdziwe wsparcie dla całego organizmu i Twojego czasu. Bo zdrowie nie musi wiązać się z godzinami spędzonymi w kuchni. Smaczne oraz zbilansowane posiłki mogą codziennie trafiać pod Twoje drzwi. W ofercie Cateringu Dietetycznego Rukola znajdziesz całą gamę diet (w tym zbilansowaną oraz elastyczną), którą dopasujesz do swoich potrzeb.