Dieta dla mózgu. Co jeść, aby cieszyć się doskonałą pamięcią

Dieta dla mózgu. Co jeść, aby cieszyć się doskonałą pamięcią?

Mózg to prawdziwe centrum dowodzenia. Czy istnieje dieta wspomagająca pracę mózgu? Problemy z koncentracją i pamięcią są powszechnym zjawiskiem. Choć towarzyszą wielu schorzeniom, nie zawsze muszą oznaczać problemy zdrowotne. Dlatego zadbaj o zrównoważoną dietę, a tym samym o swój wewnętrzny komputer.

Dieta dla mózgu: jak to ugryźć?

Określenie dieta dla mózgu wydaje Ci się nieco abstrakcyjne? Funkcje poznawcze, czyli umiejętności związane z przetwarzaniem informacji, samodzielnym myśleniem, pamięcią, uczeniem się, rozumieniem mowy. Jeśli coś w tym systemie zawodzi, mogą pojawić się problemy z pamięcią, skupieniem uwagi. Co ciekawe, często wynika to z wielu zaburzeń, w tym pracy tarczycy, gospodarki cukrowej lub atypowej budowy mózgu (ADHD oraz ADD). Jednak obniżenie tych procesów może się również wiązać z nieodżywczą dietą.

Jadłospis, który obfituje w odpowiednią ilość witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów wspiera mózg. Dlatego sposobem żywienia możesz poprawić swoją koncentrację oraz pamięć. Tyle w teorii, jeśli chcesz wesprzeć procesy poznawcze, włącz te produkty do swojej diety:

  • oliwa z oliwek i olej lniany,
  • orzechy i pestki,
  • ryby,
  • mięso,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe.
  • warzywa,
  • owoce.

Dieta na pamięć

Czujesz, że pamięć płata Ci figle? Wykonaj profilaktyczne badania i skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz wskaże Ci ewentualne przyczyny takiego stanu. Może okazać się, że cierpisz na zaburzenia pracy tarczycy lub masz zaburzoną gospodarkę cukrową. Osłabiona pamięć często jest też oznaką psychicznego wyczerpania oraz przemęczenia. Jeśli pracujesz zmianowo, cierpisz na bezsenność lub jesteś rodzicem małego dziecka, z pewnością wiesz, jak wpływa na organizm przedłużająca się deprywacja snu.

Twoje ciało potrzebuje wartościowego paliwa? Skonsultuj się z dietetykiem, który skomponuje dla Ciebie optymalny jadłospis. Pracujesz zmianowo, pełnisz wyczerpujące dyżury lub nie ma czasu na gotowanie? Możliwe, że kompletna dieta pudełkowa rozwiąże Twoje problemy. W menu znajdziesz różnorodne propozycje diet od specjalistycznych związanych z nietolerancją nabiału lub glutenu po dietę zbilansowaną.

Dieta na koncentrację

Twoje myśli często odpływają w przeciwnym kierunku do zamierzonego? Odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu koncentracji. Dlaczego dostarczaj swojemu organizmowi substancji odżywczych, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Co wspiera koncentrację?

  • Białko: to niezbędny element, który przyczynia się do produkcji neurotransmiterów, w tym dopaminy oraz serotoniny. Neurotransmitery są nieodłącznymi składnikami dobrego nastroju oraz skupienia. Białko znajdziesz w: mięsie, rybach, jajkach, produkty sojowe, orzechy i nasiona.
  • Zdrowe tłuszcze: kwasy omega-3 są kluczowe dla sprawnej pracy mózgu. Znajdziesz je w rybach, ale też w orzechach, nasionach chia i siemieniu lnianym. Zdrowe tłuszcze znacząco wpływają na procesy poznawcze.
  • Złożone węglowodany: pełnoziarnisty makaron, ryż i warzywa to złożone węglowodany, które zasilają mózg w niezbędną energię. Dlatego sprzyjają wzmożonej koncentracji.

Dieta a ADHD

Od kilku lat stale wzrasta ilość diagnoz związanych z ADHD i ADD. Wbrew mitom uznającym to schorzenie za wydumane, wielu ludzi boryka się z poważnymi zaburzeniami koncentracji. Bo ADHD to nie tylko chłopiec biegający szaleńczo po placu zabaw, ale też osoby, które często odpływają myślami oraz mają problem z funkcjami wykonawczymi. Co więcej, niezaopiekowane oraz wyśmiewane zaburzenie, często prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym, czyli depresji lub zaburzeń lękowych.

Czy dieta ma wpływ na ADHD? Coraz więcej badań wskazuje na tę zależność. Dlatego osobom borykającym z ADHD zaleca się zbilansowaną dietę ograniczającą przetworzone produkty. W przypadku problemów z koncentracją, która towarzyszy neuroatypowym osobom, możesz rozważyć suplementację: omega-3, magnezu, cynku, probiotyków, witaminy D.