Suplementy diety – co to są i czy są zdrowe? Czy warto je stosować?

Jak wynika z danych, wartość polskiego rynku suplementów diety wyniosła w 2022 roku 7,7 miliarda złotych, zapewniając tym samym dynamikę wzrostu na poziomie około 14%. Potwierdza to fakt, że Polacy coraz chętniej decydują się na zakup i stosowanie suplementów diety. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie, czy suplementy diety faktycznie działają i czy są one bezpieczne dla naszego organizmu? Czym różni się suplement diety od leku i czy warto go przyjmować?

Co to są suplementy diety?

Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku suplementy diety uważa się za środki spożywcze, które stanowią skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych oraz innych substancji będących źródłem efektu odżywczego lub fizjologicznego. Warto przy tym zaznaczyć, że głównym celem przyjmowania suplementów diety jest uzupełnienie codziennej diety, a nie zastąpienie żywności, którą spożywamy. Z tego powodu opakowanie każdego suplementu diety musi zawierać informację o tym, że nie może on być traktowany jako zamiennik zróżnicowanej diety.

Leki a suplementy diety – różnice

Pod względem prawnym suplementy diety nie są lekami, ponieważ nie zapobiegają i nie leczą chorób. Producenci tego typu preparatów nie mogą używać takich sformułowań i sugerować klientom, że ich produkty w jakikolwiek sposób wpływają na zdrowie. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że w przeciwieństwie do leków suplementy diety nie są poddawane dokładnym badaniom, w związku z czym ich działanie lecznicze nie jest potwierdzone naukowo.

Pamiętajmy jednak, że część suplementów diety jest dostępna w sprzedaży również w formie leków. W takiej sytuacji mamy jednak do czynienia z produktami, które przeszły ścisłe procedury kontrolne, a ich skład oraz działanie zostały potwierdzone w badaniach klinicznych. 

Czy suplementy diety działają i czy są zdrowe?

Odpowiedź na oba te pytania brzmi: „to zależy”. Suplementy diety, które faktycznie „działają” muszą być preparatami dobrej jakości, które spełniają stosowne wymogi i posiadają odpowiednią wartość energetyczną. Niestety, wciąż możemy spotkać się z takimi suplementami, które nie posiadają zadeklarowanych ilości substancji czynnych i są zanieczyszczone różnego rodzaju substancjami chemicznymi, co wpływa niekorzystnie na ich skuteczność.

Taka tendencja po części wskazuje nam również, czy suplementy diety są zdrowe. By tak się stało, preparaty te muszą mieć naturalny skład, ponieważ problemy z naszym organizmem niejednokrotnie wynikają z niedostatecznej ilości naturalnych składników wytwarzanych w wyniku własnych reakcji lub tych otrzymywanych wraz z codziennym pokarmem.

Jakie suplementy diety warto stosować?

Niezależnie od stanu zdrowia suplementacja powinna być zawsze dobierana indywidualnie, w zależności od niedoborów w organizmie potwierdzonych badaniami. Istnieje jednak lista witamin oraz minerałów, które występują w żywności w niewielkich ilościach, w związku z czym warto je suplementować. Są to m.in.:

  • magnez;
  • witamina C;
  • witamina D3;
  • witamina B12;
  • witamina K2;
  • kwasy tłuszczowe DHA i EPA;
  • probiotyki.

Jak przyjmować suplementy diety?

Chcąc zapewnić jak największą przyswajalność, suplementy diety powinny być przyjmowane wraz z posiłkiem lub tuż po nim. Co ważne, nigdy nie należy przyjmować suplementów diety pojedynczo, ponieważ witaminy i minerały współdziałają ze sobą i sprawiają, że nadmiar jednego składnika może powodować niedobór drugiego. Zawsze pamiętajmy jednak o tym, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki suplementu diety i przyjmować go tylko wtedy, gdy jest nam faktycznie potrzebny.