Niedobór sodu – jak uzupełnić niedobór sodu w organizmie bezpiecznie i skutecznie?

Sód jest jednym z kluczowych mikroelementów dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem. Składnik ten znajdziemy m.in. w pieczywie, warzywach, mięsie, a czasami nawet w przyprawach. Warto jednak podkreślić, że sód należy również do grupy elektrolitów, które wraz z potasem, magnezem i wapniem wpływają na utrzymanie optymalnej równowagi gospodarki wodnej. Oznacza to, że niedobór sodu i potasu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Skąd bierze się niedobór sodu i jak uzupełnić go wraz z codzienną dietą?

Niedobór sodu – czym to grozi? Skutki niedoboru sodu

Sód jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada m.in. za:

  • utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej;
  • ochronę przed nadmierną utratą wody, czyli przed odwodnieniem organizmu;
  • utrzymanie sprawności mięśni i nerwów;
  • regulację transportu składników pokarmowych.

W sytuacji, gdy w organizmie występuje zbyt mała ilość sodu, zaczynają uruchamiać się mechanizmy obronne, w tym m.in. działanie układu renina-angiotensyna-aldosteron. Hormony te stymulują wchłanianie zwrotne sodu w kanalikach nerwowych, co równocześnie prowadzi do zmniejszenia jego ilości w wydalanym moczu. Ciężki stan hiponatremii, czyli niedoboru sodu, może prowadzić również do wymiotów, zaburzeń orientacji i świadomości, drgawek, a nawet śpiączki.

Przyczyna niedoboru sodu

Ciężko jest określić jedną konkretną przyczynę niedoboru sodu. Zwykle taki stan wynika z nadmiaru wody w organizmie w stosunku do ilości sodu. Możemy tu mówić o kilku rodzaj hiponatremii hipotonicznej, a mianowicie:

  • hipotremia hipotomiczna z izowolemią (SIADH), która związana jest z nadmiernym wysiłkiem fizycznym i długotrwałym spożyciem diety ubogiej w sód;
  • hipotremia hipotomiczna z hipowolemią, która może rozwinąć się na skutek nadmiernego pocenia się, rozległych oparzeń, wymiotów i biegunek;
  • hipotremia hipotomiczna z hiperwolemią, która wiąże się m.in. z przewlekłą niewydolnością serca, marskością wątroby z wodobrzuszem i nadmiernym spożyciem płynów o niskiej zawartości elektrolitów.

Niedobory sodu – objawy

Na początkowym etapie hiponatremii, czyli wtedy, gdy poziom sodu w organizmie wynosi 125-130 mmol/l, pacjenci zmagają się z takimi przypadłościami jak senność, utrata apetytu, niskie ciśnienie krwi, zawroty głowy, nudności, drażliwość, osłabienie oraz wymioty. Niedobór sodu może dawać także objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, a w skrajnych sytuacjach również drgawki i śpiączkę.

Niedobór sodu – leczenie

Leczenie hiponatremii jest uzależnione od stopnia nasilenia zaburzenia, czasu jego trwania oraz obrazu klinicznego. W przypadku bezobjawowej hiponatremii należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę i dążyć do jej usunięcia, np. poprzez odstawienie leków, które ją powodują. Czasami pomocne może okazać się ograniczenie spożycia wody (około 1 litra dziennie). Warto jednak podkreślić, że jest to zalecenie jedynie tymczasowe, ponieważ woda jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Jak jeszcze można uzupełnić niedobór sodu w organizmie? Kluczowe jest tu stopniowe uzupełnianie sodu wraz z pożywieniem. Co jeść przy niedoborze sodu? Wśród produktów, które warto spożywać, znaleźć można m.in.:

  • sól kłodawską lub himalajską;
  • mięso;
  • sery;
  • ryby morskie;
  • warzywa.

Należy jednak pamiętać, że postępowanie dietetyczne przy niedoborze sodu powinno mieć charakter przyczynowy. Przed jego wdrożeniem konieczne jest zatem skonsultowanie się z lekarzem, który pomoże w określeniu prawdopodobnej przyczyny niedoboru sodu i wskaże odpowiedni sposób jego leczenia.