Jak zacząć dietę, jak się przygotować i wytrwać w postanowieniu

Wszystko zaczyna się w Twojej głowie. To tutaj powstał pomysł o wprowadzeniu diety i tutaj będzie toczyła się walka o pozostanie w niej. Bez wątpienia na Twojej drodze pojawią się momenty trudne, w których będziesz chciał zrezygnować ze swoich postanowień i wrócić do dawnych nawyków – jedno jest pewne nie możesz się poddać. Tylko w przypadku systematycznej pracy nad samym sobą oraz zdrowe odżywianie jest w stanie zagwarantować Ci najlepsze efekty diety. Każdy kolejny dzień powinieneś rozpoczynać od jasno wyznaczonych celów i mieć je na uwadze w każdej chwili. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest Twoje zdrowie. Jak zacząć dietę, jak się do niej przygotować i przede wszystkim – Jak wytrwać w postanowieniu? Przeczytaj dokładnie artykuł a na końcu znajdziesz darmowy bonus o wartości 150 zł, który pomoże w rozpoczęciu diety.

Najważniejsze jest Twoje nastawienie

Nastawienie do diety ma ogromne znaczenie. Jeżeli będziesz ją traktować jako chwilowy, niezbyt przyjemny obowiązek, to prawdopodobnie nie przyniesie Ci ona oczekiwanych rezultatów. Wystarczy jednak, że zaprzyjaźnisz się z pomysłem zmiany sposobu odżywiania a Twój podjęty wcześniej cel stanie się zdecydowanie bardziej realny. Tak jak w samosprawdzającej się przepowiedni – jeżeli już na początku podświadomie myślisz, że coś się nie uda, to masz niestety większe szanse na poniesienie porażki (1). Musisz uwierzyć w swój sukces i stale do niego dążyć nie poddając się nawet w trudnym momencie i sytuacjach kryzysowych. Podjęte działania nie traktuj jako przymus ale czynności, które codziennie przybliżać cię będą do osiągnięcia zamierzonych jednego wymarzonego celu. Mobilizacją dla Ciebie będą rezultaty, które powinieneś stale monitorować. Dzięki systematycznej diecie już niespełna po 2 tygodniach jej stosowania jesteś w stanie zauważyć znaczące zmiany w swojej sylwetce a dodatkowo poprawi się samopoczucie. Taki widok powinien być dla Ciebie motywacją do dalszych działań i utrzymywaniu postanowień. (1).

zdrowa dieta

Jak zacząć odchudzanie?

Bez wątpienia pierwsze kroki są najtrudniejsze. Ciężko jest nam przyzwyczaić się do nowej diety i zdrowego odżywiania. Jak wynika ze statystyk, to właśnie początek odchudzania jest najtrudniejszy i na tym etapie drogi rezygnuje najwięcej osób i wraca do starych przyzwyczajeń. Niestety wciąż jesteśmy bardzo oporni na podejmowanie zmian.

Przede wszystkim rozpoczęcie Twojej drogi do pięknej i smukłej sylwetki powinno rozpocząć się małymi krokami. Zdecydowanie nie powinieneś się głodzić! Dobrze zbilansowany, zdrowy sposób odżywiania nie polega na odmówieniu sobie większości przyjmowanych posiłków a wręcz przeciwnie – powinieneś jeść częściej, w małych ilościach i o określonych porach. Zadbaj nie tylko o swoje ciało ale i zdrowie.

Przed rozpoczęciem pracy nad utratą masy ciała powinieneś skontaktować się ze specjalistą dietetykiem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania rozpisze dla Ciebie jadłospis dzięki, któremu będziesz mógł zdrowo zrzucić nadmiar kilogramów. Jeżeli nie masz o tym pojęcia codziennie przygotowując posiłki możesz popełniać błędy a to z kolei może nie przynieść efektów równoważnych z dietą którą przygotuje dietetyk.

Nie rezygnuj ze śniadań

Zdecydowanie najgorszym co możesz zrobić jest rezygnacja ze śniadań. Jest to podstawowy posiłek dodający energii i pobudzający organizm do pracy przez cały dzień. Pierwszy posiłek powinien dostarczyć organizmowi istotnej ilości energii i składników odżywczych. Na śniadanie powinieneś zjeść większą niż “śladową” ilość pożywienia, której wyznacznikiem są np. więcej niż jedna kromka chleba, dwie łyżki stołowe warzyw lub owoców, ilość sera lub wędliny, która wystarczy na przykrycie jednej kromki chleba.

Jedz mało i często

Najgorszym błędem jaki możesz popełnić przy odchudzaniu jest brak odpowiedniego planu co do czasu spożywania posiłków i ich ilości. Zdecydowanie nie powinieneś spożywać nadmiernych ilości jedzenia tylko po to by poczuć się syto. Wbrew pozorom wywoła to zupełnie odwrotny efekt do tego zamierzonego – poczujesz się ociężały, senny, spadnie Twoja energia i chęć do dalszych działań. Powinieneś zadbać o ustabilizowanie ilości posiłków spożywanych codziennie. Zjedz odpowiednio zbilansowanych dań w małej ilości, wówczas organizm będzie miał szansę odpowiednio je przetrawić a Ty już po pierwszym dniu poczujesz się lepiej niż zwykle. Nie bój się jeść często a dobrze i zdrowo, to podstawowy krok do osiągnięcia sukcesu!

Pij wodę niegazowaną

Podstawą diety jest woda, której w okresie odchudzania musisz wypijać dużo. Woda jest niezbędna w procesie przemiany materii. Stanowi środowisko reakcji wszystkich przemian, które zachodzą w organizmie człowieka. Dzięki temu możliwy jest transport substancji odżywczych do komórek organizmu. Dodatkowo, bierze czynny udział w wypłukiwaniu toksyn z ustroju w czasie odchudzania oraz na odpowiednie oczyszczanie organizmu. Aby zapobiec niedoborowi powinieneś wypijać dziennie ok. 2 litrów wody co stanowi ok. 10 szklanek.

woda niegazowana z dodatkiem owoców

Ruszaj się… codziennie!

W czasie odchudzania zdecydowanie nie powinieneś siedzieć w miejscu – musisz się ruszać. Wystarczy codziennie wybrać się na godzinny spacer czy zdecydować na jazdę na rowerze. Zdecydowanie wskazany w okresie odchudzania jest wysiłek fizyczny, możesz zdecydować się na treningi na siłowni, 2 razy razy lub raz na tydzień a jeżeli zapragniesz więcej, nawet częściej. Odrobina ruchu na pewno Ci nie zaszkodzi a jedynie przyspieszy efekty. Na siłowni będziesz mógł zdecydować się na ćwiczenia z trenerem personalnym, który wybierze dla Ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń do Twoich potrzeb i pomoże Ci prawidłowo wykonać trening.

Suplementy diety

Do swojej codziennej diety powinieneś wprowadzić odpowiednie suplementy. Ich przyjmowanie skonsultuj z lekarzem i dietetykiem, pamiętaj, że tego typu produkty mają ci pomóc a nie zaszkodzić. Zdecydowanie nie kupuj suplementów z niewiadomego źródła lub takie o których nie wiesz zbyt dużo. Przyjmowanie tych produktów powinno dostarczyć Ci odpowiednich witamin oraz mikroelementów, które dostarczą Ci odpowiedniej ilości energii i uzupełnią ubytki.

Daj sobie czas

Pamiętaj o odpowiednim nastawieniu i nie zniechęcaniu się. Nie nastawiaj się, że w danym tygodniu musisz zrzucić określoną liczbę kg. Cały proces odchudzania powinien odbywać się naturalnie a efekty pojawiać się stopniowo. Organizm powinien sam, w naturalny sposób zareagować na zmiany żywieniowe. U jednych trwa to krócej u innych natomiast wymaga zdecydowanie więcej czasu. Jeżeli z góry założysz, że w danym okresie powinieneś zrzucić dokładnie tyle ile sobie zaplanowałeś a efekt nie zostanie osiągnięty tylko się zniechęcisz a w efekcie przestaniesz wierzyć w realne rezultaty Twojej przemiany. Daj sobie czas i pozwól organizmowi na wybranie własnej ścieżki i czasu w którym zacznie się zmieniać.

Dobry plan to połowa sukcesu

Zanim rozpoczniesz dietę przede wszystkim dobrze ją zaplanuj. Ważne, aby z wyprzedzeniem przygotować się na trudne sytuacje. Czy, gdy wracasz po całym dniu do domu nie możesz pohamować się od jedzenia? Jeśli tak, zaplanuj zjedzenie głównego posiłku jeszcze w pracy lub przygotuj obiad poprzedniego dnia, aby był gotowy do odgrzania. Zdecydowanie powinieneś unikać sytuacji, w której przez kilka godzin jesteś głodny a kiedy tylko masz możliwość spożywasz wzmożone ilości jedzenia aby ten głód zaspokoić, takie rozwiązanie nie jest dobre dla stosowanej diety a przede wszystkim dla zdrowia.

Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie konkretnych godzin, w których spożywać będziesz posiłek. Jeżeli w pracy masz przerwy o określonych porach, możesz dostosować czas ich spożywania do czasu przerw. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ pozwala na trzymanie się ściśle pór spożywania pokarmów o odpowiedniej ilości kalorii i usystymatyzowania całego dnia.

W przygotowaniach pomoże Ci również dostosowanie posiłków do planu Twojego dnia. Zastanów się ile posiłków będziesz jeść w domu a ile poza nim. W jakich godzinach planujesz aktywność fizyczną, czy czeka Cię jakieś specjalne wydarzenie, jak na przykład urodziny u babci.

Jeśli przygotujesz dobry plan, prawdopodobieństwo porzucenia diety po paru dniach, jest zdecydowanie mniejsze. Świadomość pozwala nam uniknąć wielu błędów. Oczywiście to nie znaczy, że unikniesz wszelkich potknięć, bo na pewno takie będą. Jednak mając plan działania, nawet po wpadce będziesz wiedzieć jak wrócić do swoich postanowień.

Możesz również planować świadome przerwy w diecie, które po pierwsze pobudzą Twój metabolizm do działania, a po drugie zmniejszą frustrację, że wszystko jest zakazane (2). Pamiętaj jednak, żeby dni przerwy nie było więcej niż dni na diecie.

Intuicja i bilans

Nie traktuj diety kategoriami „wszystko albo nic”. Jak uważa Kathryn Hawkins do diety powinniśmy podchodzić bardziej zdrowo i intuicyjnie (3). Często, gdy tylko doznamy nawet małej porażki, od razu się wycofujemy. Porażka jest wpisana w nasze życie, jak również w dietę. Niech jednak nie podcina Ci  skrzydeł, tylko daje kopa do dalszej walki. Zadbaj o to abyś codziennie czuł się zmotywowany i nie poddawaj się kiedy coś nie wychodzi. Twoje starania przyniosą odpowiednie efekty a ty poczujesz dumę i satysfakcję z wysiłku jaki włożyłeś w ich osiągnięcie.

W utrzymaniu diety pomoże Ci również dobre jej zbilansowanie. Po pierwsze dlatego, że zobaczysz  szybkie efekty, które nakręcą Cię do dalszej pracy. Po drugie nie będziesz chodzić głodna, dlatego łatwiej będzie Ci przetrwać nie odczuwając niemiłych aspektów diety.

Przygotowanie, rozpoczęcie i podtrzymanie diety oraz nowych postanowień nie jest łatwe, ale jeżeli dobrze wszystko zaplanujesz masz naprawdę duże szanse na sukces. Dlatego, żeby ułatwić Ci start, nasi dietetycy stworzyli gotowy, zbilansowany Plan Dietetyczny na 7 dni. Pobierz go poniżej.

Pobierz darmowy Plan Dietetyczny na 7 dni

 

Chcesz więcej? Kolejnego dnia po pobraniu planu otrzymasz film o 7 rzeczach, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem diety.

  1. Rosenthal, R. Jacobson, L. 1968 Pygmalion In The Classroom: Teacher Expectation and Pupils’ Intellectual Development
  2. Byrne, N., University of Tasmani &Queensland University of Technology i University of Sydney: International Journal for Obesit
  3. Hawkins, K. Everything or nothingh effect: https://www.kathrynhawkins.com.au/presenting/