cztery zegary

Czy regularne jedzenie ma znaczenie?

Przypadkowe posiłki, czy starannie zaplanowane pory jedzenia? Co jest dla nas bardziej korzystne i czy w ogóle ma to znaczenie dla naszego organizmu? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć nasz dietetyk.

Regularne jedzenie… co to właściwie znaczy? Wykluczamy oczywiście założenie, że ktoś rozumie to jako nieprzerwane jedzenie od rana do wieczora, bo to miałoby opłakane skutki w postaci znaczącego przyrostu jego wagi 😉 A tak na poważnie. Musimy pamiętać, że regularność nie musi dla każdego oznaczać tego samego. Jedni podczas całego dnia potrzebują nawet 6 posiłków a inni świetnie będą funkcjonować na 3. Jak wiele kwestii dietetycznych, tak i ta jest sprawą indywidualną. Najważniejsze, żeby zachować podobnie trwające przerwy między poszczególnymi posiłkami.

Dlaczego ma to takie znaczenie dla naszego organizmu?

Twój organizm wie czego się spodziewać i nie musi odkładać zapasów na czarną godzinę.

Jeżeli się głodzisz, dajesz sygnał organizmowi, że gdy tylko pojawi się „paliwo” trzeba natychmiast zrobić zapas na przyszłość. Gdzie go najlepiej zmagazynować? Oczywiście w tkance tłuszczowej 😉 A to poważnie ogranicza gubienie zbędnych kilogramów.

Regularny dopływ jedzenia pobudza Twój metabolizm.

Zachowanie określonych przerw pomiędzy posiłkami ma korzystny wpływ na zwiększenie metabolizmu. Wynika to m.in. z faktu, że trawienie pokarmu wymaga określonej energii. Metabolizm tak naprawdę zwiększa się po każdym posiłku, a jeżeli przerwy między posiłkami są zbyt długie, metabolizm znacząco się spowalnia.

Jesteś w stanie kontrolować uczucie głodu.

Regularny dopływ energii zapobiega gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi, co pomaga regulować apetyt. Nie dopuszczasz wtedy do napadów głodu, które nierzadko kończą się zjedzeniem czegokolwiek. A „cokolwiek” niestety często oznacza niezbyt zdrową przekąskę, jedzenie typu fast food albo inne wysoko kaloryczne potrawy.

Kontrolujesz ilość przyjmowanego jedzenia.

Jedząc o określonych porach łatwiej jest  zjadać określoną ilość jedzenia bez podjadania lub pomijania całych posiłków. Dzięki temu bardziej panujesz nad naszą dietą, co pozwala na racjonalne odżywianie.

Pamiętaj też o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, żeby nie dopuszczać do odwodnienia organizmu.

Tak jak powiedziałam na wstępie, liczba posiłków jaka jest dla ciebie najbardziej odpowiednia jest sprawą indywidualną. Dopilnuj jednak, żeby wprowadzić do swojej codziennej diety regularność, a z pewnością szybko odczujesz pozytywne efekty.

Patrycja Zabrzeska No Diet Life Style