Dieta kobiety

Każda kobieta jest inna i wyjątkowa, dlatego każda powinna mieć dietę dostosowaną do swojego stanu zdrowia i potrzeb. Nie zawsze to co sprawdza się u koleżanki, będzie działało także u innej osoby. Są jednak pewne cechy wspólne, na które uwagę powinny zwrócić wszystkie panie.

Każdy człowiek żyje inaczej, funkcjonuje w innym otoczeniu, ma inną aktywność oraz poziom stresu na co dzień. Rodzaj stosowanej diety również będzie miał znaczenie. Przede wszystkim powinno się stawiać na indywidualne dopasowanie składników odżywczych. Pod względem płci, również bardzo się różnimy, chociażby pod względem dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Żywienie kobiet powinno być dostosowane do ich wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Pod tym kątem, możemy skomponować idealne menu, które będzie sprzyjać zdrowiu. Są również inne ważne aspekty, które mogą wpływać zarówno na funkcjonowanie ciała jak i mózgu.

Przede wszystkim kobiety powinny dbać o gospodarkę hormonalną, która zawiaduje całym organizmem. Jeżeli rozregulujemy jeden tryb, po niż pójdzie kaskada niechcianych procesów, które mogą powodować, że kobieta będzie przybierała na wadze, gromadziła tkankę tłuszczową, czy nadmierną wodę podskórną.  Może być również odczuwalne zmęczenie, zaburzenia nastroju, snu, łaknienia. Często bóle głowy, brak sił, senność, nadmierne pocenie się, czy zimne kończyny, również związane są z zaburzeniami gospodarki hormonalnej kobiecego organizmu.

Czy możemy temu zapobiegać oraz powrócić na dobre tory?

Często powrót na dobre tory zajmuję nam więcej czasu, aby uzyskać pożądane efekty w jakości życia czy poprawy sylwetki. Nim uda nam się odwrócić niechciane procesy, które zaszły, zniechęcamy się brakiem wymiernych efektów. W tym wypadku ważny będzie czas i konsekwentne działanie.  Zdecydowanie łatwiej i lepiej jest zadbać o zdrowie wcześniej niż rozregulujemy ten bardzo skomplikowany mechanizm.

Kluczową kwestią będzie dbanie o cykl okołodobowy. Zarywanie nocy, praca zmienna, spędzanie czasu w zamknięciu, zbyt niska ekspozycja na słońce, narażanie się na zbyt dużą ilość światła niebieskiego, będzie zaburzało naturalne funkcjonowanie. Zadbajmy, aby kłaść się jak najwcześniej i wstawać o świcie, aby jeść gdy jest jasno-najlepiej w 6-8 godzinnym oknie żywieniowym. Nie używajmy telefonów 2 godziny przed snem, śpijmy w ciemności i chłodzie.

Kolejna niezbędna kwestią, będzie eliminowanie przewlekłego stresu. Oczyszczajmy otoczenie z toksycznych ludzi, zbyt wpływowego szefa, czy niesprzyjającego partnera. Jeżeli czujemy, że samym ciężko nam nad tym zapanować, poprośmy o pomoc specjalistów.

Ważnym krokiem będzie praca nad ulepszeniem żywienia. Pamiętajmy, aby w diecie nie ograniczać dobrych tłuszczy, to dzięki nim pracują nasze hormony. Pełnowartościowe białko oraz dodatek warzyw będzie niezbędne. Stawiamy na proste, nieprzetworzone posiłki. Jedzcie bogato odżywczo i długotrwale nie zaniżajcie zawartości kalorii. Lepiej cyklicznie robić głodówki, niż głodzić organizm wciąż za małą kaloryką codziennej diety.

Kobiecy organizm jest bardzo skomplikowany, ale jeżeli zadbamy o te aspekty, na pewno polepszymy zdecydowanie nasze funkcjonowanie i samopoczucie będzie lepsze, a energia na wyższym poziomie. Sylwetka podziękuje nam za to lepszym wyglądem, a mózg większa wydajnością.