Czy możesz pozbyć się oponki na brzuchu bez ćwiczeń?

Idealnie płaski, umięśniony brzuch to marzenie wielu osób, które zwracają na to uwagę zwykle przed wakacjami i wyjazdem w ciepłe kraje. Niestety, większość z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak prostymi rzeczami, takimi jak nieodpowiednio zbilansowana dieta, niezdrowy styl życia i brak aktywności fizycznej, oddalają od siebie osiągnięcie zamierzonego celu. Zastanówmy się zatem, jak pozbyć się nieestetycznej oponki na brzuchu i czy regularne ćwiczenia to jedyny sposób na to, by ją zniwelować?

Skąd bierze się słynna oponka na brzuchu?

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to problem, który dotyka wielu osób, bez względu na płeć czy też wiek. Za ten efekt odpowiadają dwa rodzaje tłuszczów – tkanka tłuszczowa podskórna (u kobiet jest jej najwięcej na udach i biodrach, a u mężczyzn w dolnej części brzucha), jak również tkanka tłuszczowa trzewna, która jest znacznie bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia i powoduje otłuszczenie narządów wewnętrznych. Ilość tej drugiej tkanki wzrasta wraz z wiekiem i powoduje pojawienie się oponki na brzuchu.

Co jeszcze przyczynia się do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha? Oto najczęstsze powody:

  • niezdrowa dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone, cukier i tłuszcze trans;
  • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
  • narażenie na nadmierny stres;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (u kobiet oponka na brzuchu staje się szczególnie widoczna po menopauzie);
  • spożywanie alkoholu (głównie piwa) i palenie papierosów.

Niestety, oponka na brzuchu to znacznie więcej niż tylko dodatkowe kilogramy i zaburzona sylwetka. To także zwiększone ryzyko wystąpienia chorób i zaburzeń w organizmie, takich jak np. zespół metaboliczny, insulinooporność, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, PCOS, a także niektóre nowotwory.

Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Odpowiedź jest prosta!

Błędem często powielanym przez osoby, które zastanawiają się, jak szybko pozbyć się brzucha, jest wdrożenie intensywnych treningów, które składają się przede wszystkim z tzw. brzuszków i ćwiczeń ABS. Wbrew pozorom wcale nie jest to odpowiednia droga do tego, by pozbyć się obwisłego brzucha. Wręcz przeciwnie! Jeżeli chcemy podjąć aktywność fizyczną, to znacznie lepszym rozwiązaniem jest trening interwałowy, czyli wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności z naprzemiennymi okresami krótkich przerw na odpoczynek. Jak wynika z badań, taki trening nie tylko wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni, ale także wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną w organizmie.

Treningi warto jednak odpowiednio dopasowywać do możliwości danej osoby, najlepiej pod czujnym okiem specjalisty, który wskaże, jak prawidłowo je wykonywać. Pamiętajmy również, że spalanie tkanki tłuszczowej to nie tylko efekt regularnej aktywności, ale także zmiany nawyków żywieniowych. Nie wiesz jak pozbyć się tłuszczu na brzuchu i tzw. brzucha alkoholowego? Zadbaj o zdrowy tryb życia – odpowiednią dietę połączoną z prawidłowym nawodnieniem i zwiększoną aktywnością fizyczną!

Jak zlikwidować oponkę na brzuchu? Zacznij zwracać uwagę na to, co jesz

To, co ląduje na naszym talerzu i czas, w którym spożywamy posiłki, ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu i odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Warto zatem jak najszybciej wprowadzić pewne zmiany w kuchni, takie jak:

  • stosowanie diety odpowiedniej do dziennego zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Chcąc pozbyć się oponki na brzuchu, warto rozważyć dietę redukcyjną, która bazuje na deficycie kalorycznym, przy równoczesnym wdrożeniu zbilansowanych posiłków z odpowiednią ilością makroskładników;
  • umiejętne ułożenie jadłospisu, w którym nie zabraknie źródeł węglowodanów złożonych, np. pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Warto zwiększyć także ilość błonnika pokarmowego, jak również warzyw i owoców o niskim IG;
  • wyeliminowanie z codziennej diety fast-foodów, słodkich i słonych przekąsek, alkoholu i zbyt dużych ilości soli.

Na koniec pamiętajmy, że pozbywanie się oponki z brzucha to złożony i długotrwały proces, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Warto jednak wdrożyć zasady zdrowego trybu życia, by zadbać w ten sposób nie tylko o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie.