Dieta przeciwzapalna – jadłospis. Co jeść a czego unikać?

Stan zapalny jest naturalną reakcją układu immunologicznego na czynniki, które uważa za niebezpieczne dla naszego zdrowia. Organizm, chcąc pozbyć się zagrożenia, uruchamia określone procesy i mechanizmy, które mają na celu wyeliminowanie problemu. Pamiętajmy jednak, że chociaż krótkotrwały stan zapalny jest korzystny dla naszego organizmu, to przewlekła jego postać może prowadzić do wielu schorzeń lub nasilić pewne objawy. Wówczas z pomocą przychodzi dieta przeciwzapalna. Czym jest i jak wygląda jadłospis w diecie przeciwzapalnej?

Dieta przeciwzapalna – co to?

Dieta przeciwzapalna to schemat żywieniowy polegający na spożywaniu produktów obniżających poziom związków chemicznych wydzielanych w organizmie podczas stanu zapalnego, w celu zapobiegania i łagodzenia objawów przewlekłego stanu zapalnego. Co ważne, taki model żywienia jest zalecany nie tylko osobom z ogólnymi stanami zapalnymi, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, ale także osobom zdrowym – jako element profilaktyki.

Dieta przeciwzapalna opiera się na dwóch kluczowych zasadach:

  • wprowadzeniu do codziennego jadłospisu konkretnych składników odżywczych, które przyczyniają się do wyciszenia stanów zapalnych w organizmie;
  • eliminacji wybranych składników odżywczych i produktów, które mogą zaostrzyć stan zapalny.

Dieta przeciwzapalna – najważniejsze korzyści

Główną zaletą diety przeciwzapalnej jest to, że przyczynia się do wygaszenia przewlekłego stanu zapalnego oraz wprowadzenia organizmu w stan homeostazy. Co więcej, przestrzeganie zasad diety przeciwzapalnej może mieć wpływ na obniżenie wskaźnika śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworu – zwłaszcza u osób palących papierosy. Jak wynika z badań, dieta przeciwzapalna wpływa też na niższe ryzyko wystąpienia objawów depresji oraz reumatoidalnego zapalnego stawów (RZS).

Dieta przeciwzapalna – co jeść i czego unikać?

Podczas stosowania diety przeciwzapalnej zaleca się przede wszystkim utrzymywanie różnorodności spożywanych produktów, wśród których nie powinno zabraknąć warzyw i owoców (cenne źródło antyoksydantów), zdrowych tłuszczów (np. tłuste ryby i orzechy zawierające kwasy omega o działaniu przeciwzapalnym), produktów pełnoziarnistych i chudego nabiału, który zgodnie z wynikami badań nie nasila stanów zapalnych, a wręcz wykazuje delikatne działanie przeciwzapalne.

Z drugiej strony ważne jest również, by produkty wybierane do diety przeciwzapalnej były jak najmniej przetworzone, miały niski indeks glikemiczny i nie zawierały tłuszczów nasyconych oraz cukru. W związku z tym na diecie przeciwzapalnej powinniśmy unikać:

  • alkoholu;
  • przetworzonych produktów mięsnych;
  • żywności typu fast food;
  • słodyczy;
  • produktów dostarczających organizmowi kwasów tłuszczowych typu trans, m.in. słonych przekąsek i pieczywa cukierniczego.

Zastanawiasz się, jak krok po kroku przygotować jadłospis dla diety przeciwzapalnej? Na początek zalecamy wprowadzenie do codziennego menu produktów zawierających kwasy fenolowe i polifenolowe, jak np. świeże warzywa i owoce. Następnie dobrze jest zacząć stosować różne przyprawy o działaniu przeciwzapalnym, jak np. kurkuma, kminek i oregano, jak również kakao i zieloną herbatę, które są cennym źródłem antyoksydantów.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego planu żywieniowego w postaci diety antyzapalnej dostępnej w Rukola Catering. Potrawy, które dla Ciebie przygotujemy, będą nie tylko korzystne dla kondycji układu pokarmowego, ale także będą wspierać Twój układ odpornościowy, zapobiegając przy tym stanom zapalnym.