Zadbaj o swoje jelita. To w nich drzemie wielka moc. Odporność, dobre samopoczucie, czy odpowiednie odżywienie zawdzięczasz jelitom. Co jednak zrobić, gdy zaczynają chorować lub dawać niepokojące symptomy? Warto wtedy przyjrzeć się swojej codzienności i diecie.
Dlaczego warto dbać o jelita?
Gdy Twój self-care jest na wysokim poziomie, więc wysypiasz się, dbasz o dietę i sprawnie regulujesz emocje, z pewnością Twoje jelita są szczęśliwe. Jednak, gdy jedno ze składowych tej układanki kuleje, lub towarzyszy Ci stan zapalny jelit możesz odczuwać przykre dolegliwości. Objawy, jakie dają jelita, często są niejednoznaczne. Co ciekawe wiesz, że ten rozległy organ ma bardzo duży wpływ na Twoją psychikę i odwrotnie? Tłumione emocje lub przebyte traumy mogą prowadzić do różnego rodzaju procesów zapalnych, a w efekcie do choroby jelit. Jeśli czujesz, że w Twoim organizmie coś nie gra, doskwierają Ci biegunki, zaparcia lub bolesne uczucie przelewania się w brzuchu – nie odkładaj diagnostyki na później. Bo choroby jelit można opanować, a dużą rolę w tym odgrywa odpowiednia dieta i ogólny dobrostan. Jednak poza chorobami jelit, różnego rodzaju stany zapalne tego organu mogą powodować inne współistniejące schorzenia, takie jak:
objawy psychosomatyczne,
nadczynność tarczycy,
cukrzyca,
alergie pokarmowe.
Dieta przeciwzapalna to dobra dieta na jelita
Towarzyszy Ci choroba o podłożu autoimmunologicznym? Zajrzyj do swojego talerza. W tym przypadku bardzo dobrym pomysłem jest dieta o właściwościach przeciwzapalnych, która swoimi składnikami ukoi walczący sam ze sobą organizm. Często taka strategia w połączeniu z ogólnym wyciszeniem płynącym z łagodnej aktywności fizycznej lub praktyk oddechowych przynosi dużą ulgę. Zaplanuj swój jadłospis, a zobaczysz, że już po pierwszych tygodniach regularnego odżywczego jedzenia, złapiesz wiatr w żagle. Gotowanie sprawia Ci trudność lub nie wiesz, jak skomponować jadłospis o właściwościach przeciwzapalnych? Wypróbuj dietę pudełkową, która codziennie będzie dostarczała Ci wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jeśli wybierzesz dietę przeciwzapalną, otrzymasz jadłospis stworzony z myślą o osobach borykających się z wieloma dolegliwościami, takimi jak: stany, zapalne, alergie i nietolerancje, problemy hormonalne.
Dieta na jelita – co jeść?
Wiele osób cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe, którym mogą towarzyszyć objawy płynące z jelit. Dlatego po nitce do kłębka – sprawdź co Cię wewnętrznie gryzie i wybierz się na badania. Nietolerancja glutenu, czy laktozy, często jest kluczem do problemu, ponieważ możesz wyeliminować z diety nietolerowaną grupę produktów i znów cieszyć się zdrowiem. W takim razie co jeść, aby jelita były zdrowe? Jeśli znasz swoje nietolerancje i alergie – tu sprawa jest prosta. Nieco bardziej komplikuje się, gdy po badaniach nie widać na horyzoncie nietolerancji pokarmowych, a jelita wołają o pomoc. W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem, aby pogłębić diagnostykę. Pomocne może okazać się spożywanie niewielkich posiłków o stałych porach. Szczególne w przypadku przewlekłych biegunek, zadbaj o nawodnienie. Staraj się popijać małymi łykami letnią wodę niegazowaną, delikatne napary ziołowe, czy mieszankę z suszonych jagód. A jeśli chodzi o produkty spożywcze, to uważnie wsłuchaj się w swój organizm i jedz lekkostrawne produkty, które perystaltykę jelit.
Dieta na jelita – czego unikać
Często okazuje się, że pomocne staje się wykluczenie glutenu, cukru, wysoko przetworzonego jedzenia. Tutaj oczywiście sprawa jest bardzo indywidualna. Z uwagi na to, że każdemu mogą towarzyszyć różne objawy, inne nietolerancje, jak i alergie. Jednak istnieje gama produktów wartych wykluczenia, która często pojawiają się w zaleceniach lekarskich. Dlatego możesz wykluczyć mocną kawę, mocną herbatę czy wszelkie używki. Oczywiście takie wykluczenia muszą współgrać z higienicznym trybem życia, czyli regularnym snem, czy kategorycznym unikaniem napojów wyskokowych. Bo zarwane noce, zarówno przez imprezy, naukę, jak i pracę mogą upomnieć się o Twoje zdrowie, dając sygnały wprost z jelit.